Mi’rac mucizesi

mescidi_aksa_s.jpgResulullah Efendimiz (s.a.v), hicretten 1,5 sene evvel Recep ayının yirmi yedinci gecesi Burak ile Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya vardıktan sonra sahradan semaya çıkarıldı. Her birinde peygamberlerden biriyle görüştü. Nice melekler gördü. Cennet ve cehennemi müşahede etti. Sidre-i Münteha’yı geçti, melekût-ı ilahiyyeden birçok acaibat gördü. Beş vakit namazın farziyyeti emriyle aynı gece geri döndü. Sabahleyin mescide çıkıp Kureyş’e haber verdi. Şaşkınlık ye inkârdan kimi el çırpıyor, kimi elini başına koyuyordu. İman etmiş olanlardan bazıları dönüp İslamiyet’ten çıktılar.
İçlerinden bir kısmı Hz. Ebübekir (r.a.)’a koştular: “Eğer a, bunu söylediyse şüphesiz doğrudur” dedi. “Onu buna karşı da mı tasdik ediyorsun?” dediler. 0 da: “Ben onu bundan daha ötesinde tasdik ediyorum, yani peygamberliğini tasdik ediyorum” dedi. Bunun üzerine “Sıddik” diye isimlendirildi.
Kureyş’in içinde Mescid-i Aks bilenler Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e onun vasıflarıyla alakalı sualler sordular,  tarifini istediler. Derhal Resulullah’a Mescid-i Aksa tecelli ettirildi, ona bakıp tarif ediyordu. “Gerçi, tam isabet etti.” dediler. Sonra “Haydi bakalım, bizim kervanı haber ver.  O, bizce daha mühimdir. Onlardan bir şeye rast geldin mi?” dediler. “Evet, filanların kervanına rast geldim, Revha’da idi. Bir deve yitirmişler, arıyorlardı. Yüklerinde bir su kadehi vardı. Susadım, onu alıp su içtim ve yine eskisi gibi yerine koydum. Geldiklerinde sorun bakalım kadehte suyu bulmuşlar mı?” buyurdu. “Bu da diğer bir delildir.” dediler.
Sonra adetlerini, yüklerini, şekillerini sordular. Bu kere: de Resulullah (s.a.v.)’a kervan gösteriliverdi ve sorduklarının hepsini haber verdi ve buyurdu ki: “içlerinde falan ve filan, önde karamtık beyaz bir deve üzerinde dikilmiş iki büyük çuval olduğu halde filan gün güneşin doğuşuyla beraber gelirler.” “Bu da diğer bir delildir” dediler. 0 gün bir hızla Seniyye’ye doğru çıktılar. Güneş ne zaman doğacak da onu yalan çıkaracağız diye bakıyorlardı. Derken içlerinden birisi “Güneş doğdu.” diye haykırdı, diğer birisi de işte kervan. Geliyor, önünde karamtık beyaz deve ve içlerinde falan ve filan da var, tıpkı dediği gibi.” dedi. Böyle iken yine iman etmediler de “Bu apaçık bir sihirdir.” dediler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: