“Neden camiler dolu kiliseler boş”

Fransız Katolik cemaati, ülkede camilere sığmayıp sokaklara taşan Müslümanları ve boş kiliseleri tartışıyor. Müslümanların ibadetlerini Camilerde gerçekleştirmeleri nedeniyle dolup taşmalarına şaşıran Fransız rahipler, kiliselerin neden boş olduğu sorusuna cevap aramaya başladı.

Kiliselerin nerdeyse tamamen boş olduğu Fransa’da camilerin niye bu kadar dolu ve kiliselerin neredeyse tamamen boş olmasını tartışan rahiplerden Rahip Michel Le Long, “Bu yeni olan bir durum değil, daha önceden devletle kiliseler arasında meydana gelen kavgalar ve gerginlikler bugün kiliseleri çok zayıflatmıştır” dedi.

Fransa’daki laik devlet anlayışının dinle olan diyaloga bir uçurum açtığını da ifade eden Le Long, Fransa’da tüm dinlerin ve özellikle de Hıristiyanlığın bir kenara itildiğini ve desteksiz kaldığını belirtti. Yaklaşık 40 Fransız Katolik rahip 13 Ağustos’tan itibaren bir hafta sürecek İslam ve öğretileri konulu bir forum programına katılmıştı.

Forum programının temel konusunun “camiler bu kadar dolarken, Pazar günleri bile kiliseler niye bu kadar boş” olduğu belirtiliyor.

CIA’in dünya gerçekleri kitabındaki verilere göre Fransız nüfusunun yüzde  83-88’lik bir bölümünü Romalı Katolikler, yüzde 5-10’luk bir bölümünü Müslümanlar , yüzde 2 gibi bir bölümünü Protestanlar ve yüzde 1’lik bölümünü Yahudiler oluşturuyor.

6 milyon Müslüman’ın yaşadığı Fransa, Avrupa’daki en kalabalık Müslüman nüfusu barındırıyor.

FRANSIZ DİN ADAMLARINI KORKUTAN KARELER İÇİN TIKLAYIN

http://www.dunyabulteni.net/image_gallery_detail.php?id=43

[M. Hasan Uncular – Dünya Bülteni]

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: