”11 Ayın Sultanı” Ramazan 12 Eylül Çarşamba günü kılınacak ilk teravih namazıyla başlayacak

sefaatyaresulallah.jpg”11 Ayın Sultanı” Ramazan 12 Eylül Çarşamba günü kılınacak ilk teravih namazıyla başlayacak. 13 Eylül sabahı da sahura kalkılacak.

İlk iftar 13 Eylül Perşembe günü Ankara’da saat 19.12’de, İstanbul’da 19.28’de, İzmir’de 19.33’de yapılacak.

Ramazan boyunca sabah ezanları Diyanet Takvimi’nde gösterilen imsak vakitlerinde ve her camide aynı anda okutulacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Ramazan öncesinde camilerin, şadırvan ve tuvaletlerin temizliğinin yapılması, elektrik ve ısıtma ile ses cihazlarının elden geçirilmesi, camilerin havalandırılması ve klimaların cemaatin rahatsız etmeyecek şekilde çalıştırılması konusunda müftülükleri uyardı.

Ramazan süresince cami görevlilerinin görev başında bulunması isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, genelgede zorunda olmadıkça hiçbir cami görevlisine bir ay izin verilmeyeceğini bildirdi.

Vaazların zamanında başlaması ve ezan vaktinde bitirilmesi konusunda gerekli dikkatin gösterilmesi istenen genelgede, konunun il ve ilçe müftülüklerince özel olarak takip edileceği belirtildi.

Ramazan süresince görevli bulunmayan veya ibadete açıldığı halde kadro tahsis edilmemiş camilerde, din hizmetlilerin emekli personel ya da imam hatiplik yeter belgesi almış olanlara öncelik vermek şartıyla ehil kişiler tarafından yürütülmesi önerilen genelgede, imkanlar dahilinde görevlisi olmayan hiçbir cami bırakılmaması istendi.

Genelgede, ayrıca çocukların camiye ve cemaate katılmaları teşvik edilerek, camide dikkat dağıtan çocuklara karşı kırıcı ve küstürücü tavır yerine, onları camiye ısındıracak şekilde yumuşak, sevecen ve hoşgörülü davranılması gerektiği kaydedildi.

İftar en erken Iğdır’da, en geç Çanakkale’de

Ramazan’da orucu en erken Iğdırlılar, en geç de Çanakkaleliler açacak. Ramazan’ın ilk gününde Ankara’daki iftar saati Ankara’da 19.12, İstanbul’da 19.28, İzmir’de 19.33, Çanakkale’de 19.37, Iğdır’da ise 18.27.

İlk gün İstanbul’da 14 saat 22 dakika, İzmir’de 14 saat 15 dakika, Ankara, Iğdır ve Çanakkale’de de 14 saat 19 dakika oruç tutulacak.

Son gün ise Ankara, Çanakkale ve Iğdır’da 13 saat 3 dakika, İstanbul ve İzmir’de ise 13 saat 4 dakika oruç tutulacak.

Kadir gecesi, 8 Eylül Pazartesi günü kutlanacak. 11 Ekim Perşembe günü son oruç tutulacak ve 12 Ekim’de Ramazan Bayramı başlayacak.

Öte yandan, çalışanların Teravih namazlarına katılımını sağlamak için teravih namazının saatleri il ve ilçe müftülüklerince düzenlenecek. Başkentte teravih namazı, yatsı ezanı saatine 15 dakika ilave edilerek kılınacak. Buna göre, Ankara’da ilk teravih namazı için ezan 20.46’da okunacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: