İstanbul’da 24 ilçedeki 42 camide hatimle teravih namazı kılınacak

ramazan_s.jpgİstanbul Müftülüğünce, Ramazan ayı nedeniyle vaaz programları, hatimle teravih namazları, “cumhur müezzinliği” gibi çeşitli programlar hazırlandığı bildirildi.

İstanbul Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Ramazan ayı süresince iki ilahiyat fakültesinin bazı öğretim üyeleri, il müftüsü ve yardımcıları, ilçe müftüleri gibi İstanbul’un seçkin vaizlerinin, Sultanahmet, Süleymaniye, Eyüp Sultan ve Fatih gibi selatin camiler başta olmak üzere yüzlerce merkezi camide, inanç, ibadet ve ahlak konuları ile insan ve hayvan hakları, çevre sorunları gibi konularda vaazlar verecekleri belirtildi.

İstanbul’da 24 ilçedeki 42 camide hatimle teravih namazı kılınacağı ifade edilen açıklamada, ayrıca Şehzadebaşı Camiinde İstanbul’un 14 hafızı tarafından hatimle teravih namazı kılınacağı kaydedildi.

Açıklamada, başta Süleymaniye, Sultanahmet, Fatih ve Eyüp Sultan camileri olmak üzere kentin çeşitli camilerinde, bir Osmanlı geleneği olan Türk Tasavvuf Musikisindeki çeşitli makamların imam ve müezzinler tarafından icra edileceği “cumhur müezzinliği” uygulamasının yapılacağı vurgulandı.

Vatandaşların Ramazan ayında büyük yoğunluk kazanan dini sorularınıcevaplandırmak üzere her gün 4 erkek ve 4 kadın vaiz ve uzmanın “Alo Fetva” hattında görev yapacağına da işaret edilen açıklamada, ayrıca her ilçede erkeklere ve hanımlara yönelik birçok program hazırlandığı kaydedildi.

Açıklamada, tüm cami ve Kur’an kurslarında bir peygamber geleneği olan”Mukabele Programları” düzenleneceğine dikkat çekilerek, buna bağlı olarak İstanbul’daki camilerde ve evlerde okunan tüm hatimlerin sayısının tespit edileceği ve Kadir Gecesi, Süleymaniye Camiinde yapılacak özel dini programda bu hatimler için toplu dua edileceğibildirildi.

İstanbul’a bağlı köylere yönelik özel faaliyetler programlandığıbelirtilen açıklamada, işverenlerin talep etmesi halinde çalışanlarına yönelik dini programlar yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, Ekim ayının ilk haftasının “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olması nedeniyle özel programlar gerçekleştirileceğine işaret edilerek, Hazreti Ali’nin şehit edilmesinin yıl dönümü münasebetiyle 3 Ekim’de özel bir program uygulanacağı kaydedildi.

Televizyon ve radyolarda programlar düzenleneceğine işaret edilen açıklamada, vatandaşların rahatlıkla yetişmelerini sağlamak amacıyla teravih namazlarının vaktinden yarım saat sonra kılınacağı vurgulandı.

Açıklamada, bu uygulamaya gelecek yıl son verileceğine de dikkat çekildi.

İlçe müftülüklerinin de 39 iftar programı, 49 konferans, 427 mukabele, 20 hastane, çocuk yuvası ve huzur evi ziyareti, 42 hatimle tedavi, 60Kur’an kursu programı, 25 görevliler arası yer değiştirme, 9 HazretiAli’yi anma programı, 7 ceza evi programı, 15 Kadir Gecesi programı, 25mevlit programı düzenleyeceği belirtilerek, bunlara ilaveten paneller,Kur’an ziyafetleri, şiir ve makale yarışmaları, kamu kurumları ve esnafziyaretleri, şehit ve gazileri anma programları gibi çeşitli etkinliklergerçekleştireceği bildirildi.

Açıklamada, cami içi ve dışı aydınlatmalarında ekonomik ampul kullanımının ve cami, şadırvan ve lavabolarındaki su israfını önlemek amacıyla da fotoselli musluk kullanımının imkanlar ölçüsünde yaygınlaştırılmasının sağlanması şeklinde tasarruf tedbirleri alınacağı kaydedildi.

Bu Ramazan’da zekatta nisap miktarının 80. 18 gram altın veya karşılığıpara olduğu da belirtilen açıklamada, fitrelerin ise en az 5 YTL olduğu duyuruldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: