Bir misafir, ve yemek

“Mescid-i Nebi’de yatsı namazı kılınmıştı. Gecenin hareketliliği neredeyse azalmıştı ki, Allah Resulü’nün (s.a.v) huzuruna Suffe ashabının ileri gelenlerinden Ebu Hureyre (r.a) geldi. Resülullah’ın yanına kadar yaklaştı ve:
   — Ya Resülullah! Üç günden beri bir lokma ağzıma koymadım. Üst üste aç olarak oruç tutmaktayım, dedi.

Rahmet Peygamberi’nin (s.a.v) nurlu nazarları cemaatin üzerinde dolaştı ve sordu:

   — Bu şahsı bu gece evinde kim misafir edebilir? Ebu Talha (r.a) ayağa kalktı:

   — İzin verirseniz onu ben misafir edeyim, dedi.

Sonra Ebu Hüreyre’yi alıp evine götürdü. Hanımı birazcık yemek pişirmişti, onu da çocuklarına yedirmeyi düşünüyordu. Ne var ki, çocuklar açlıklarında çok ısrarcı olmamışlar, ihtimal oyun onlara daha tatlı gelmişti. Ebu Talha hanımına:

   — Bu geceyi yemeği Allah Resulü’nün misafirine ikram edelim. Biz nasıl olsa bugün aç olarak oruç tutabiliriz. Çocukları da uyutalım, sabah olunca bir yolunu buluruz Allah’ın izniyle, dedi.

Safra kuruldu. Ebu Talha’nın hanımı kandili söndürmüştü. Gecenin karanlığından yararlanarak kendileri kaşıklarını yemek kabına daldırmadılar. Misafire de bunu hiç hissettirmediler. Kalplerindeki Resülullah (s.a.v) sevgisi onlara yetmişti.

Gece olup misafir istirahata çekildiğinde, Ebu Talha ve hanımı, gözlerinin ve gönüllerinin önünden hiç gitmeyen k biriciğinin misafirini ağırlamanın huzuru içinde sabahladılar. Gözleri uyudu belki ama gönüllerindeki cömertlik yüceler yücesine çoktan ulaşmıştı.

İşte o gecenin sabah namazıydı. Nur-ı Muhammedi’nin ışıl ışıl aydınlattığı Mescid-i Nebi’de, namazın ardından Rahmet Peygamberi’nin (s.a.v) nurlu nazarları cemaatin üzerinde dolaşıyordu. Kutlu nazarlar Ebu Talha ve Ebu Hüreyre’nin (r.a) üzerinde yoğunlaştı. Gönülden gözlere yansıyan memnuniyet öylesine ışıldı yordu ki, gönüller sevgilisinin neredeyse mübarek dişleri görünecekti. Allah’ın son elçisi, tebessüm ediyor ve onlara şöyle diyordu:

   — Bu gece ne yaptınız ki, hakkınızda: “Kendileri zaruret içinde olsalar bile onları mümin kardeşlerini kendilerine, tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir.”(Haşr, 59/9) indirildi.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: