İtikâf ibadeti

  • İtikâf ne demektir?

İtikâf kelime olarak “hayır veya şer ne olursa olsun bir işe bağlanmak, ayrılmamak” demektir. Dini bir terim olarak itikâf cemaatle namaz kılınan bir mescidde, oruçlu olarak ve itikâfa niyet ederek bulunmak demektir. Buna göre itikâf “Allahım beni bağışlamadıkça huzurundan ayrılmayacağım” demek olur.

Bu şekilde itikâf yapmak, Peygamberimizin (s.a.v) yaptığı bir uygulama olup Hanefilere göre sünnet-i kifayedir. Yani bir yerleşim yerindeki cemaat içinde bir kişinin yapmasıyla diğerleri sorumluluktan kurtulmuş olur. Bununla beraber durumu müsait olan daha çok sayıda ki de itikâfa girmesi çok faziletli bir davranış olur. İtikâf Şafiilere göre sünnettir.

  • İtikâfın amacı nedir?

İtikâfın amacı; Allah Teâlâ’ya yakınlaşabilmek için dış dünyadan sıyrılmaktır. Kalbi dünyevi meşguliyetlerden uzaklaştırmaktır. Onun keremine da yanmak ve rahmetine yakınlaşmaktır. İtikâf yapan kişi, mescidde geçireceği bütün zamanını ibadete ayırmış demektir.

Hadis meali, “Ramazan ayında on gün itikâfa giren kişi iki hac ve iki umre sevabı kazanır” [1]

  • İtikâf ne zaman yapılır?

Hadislerden öğrendiğimize göre, Peygamber Efendimiz (s.a.v) ramazan ayının son on günü girince, gecelerini diğer gecelerine göre daha fazla ihya eder, aile fertlerini uyandırır ve kendisini daha çok ibadete verirdi. [2]

  • İtikâfın şartları nelerdir?

Ramazan ayında itikâfa girebilmek için Müslüman olmak, ergenlik çağına erişmiş bulunmak, akıllı olmak, (erkekler için) bir mescidde (kadınlar için bir evde) bulunmak, niyet etmek, oruçlu bulunmak, cünüp bulunmamak gerekir.

  • İtikâfın süresi ne kadar?

İtikâfın en az süresi fıkıh âlimlerine göre, herhangi bir zaman dilimi içinde geçen az veya çok süre demektir. Mescitte niyet ederek kısa bir süre oturmak da itikâf sayılır.

Hadis meali,  “itikâfa giren kişi için Allah Teâlâ cehennem ile arasına üç hendek mesafe koyar. Her bir hendeğin uzunluğu doğu ile batı arasındaki kadar mesafedir”. [3]

  • İtikâfın adabı nedir?

İtikâf süresince hayır konuşmak ve günah sayılacak işlerden kendini tutmak gerekir. İtikâfta olduğu müddetçe kişi, Kur’an-ı Kerim, hadis-i Şerif veya dini’ kitapları okuyabilir. Salât ve selam getirebilir. Zikir yapabilir, tefekkür edebilir. Allah dostlarının hayatlarından, kendi hayatı için örnekler araştırabilir. Bütün bunları yaparken, temizliğine özen gösterir.

Din bakımından özür kabul edilmeyen bir husus için mescidden dışarı çıkmaz. Lakin abdest ihtiyaçlarını gidermek, gusül abdesti almak bir özür kabul edilir. Herhangi bir meşru özrü olmadan mescidden dışarı çıkarsa itikâf bozulur. Mesela, hasta ziyaretinde bulunmak, cenazeye katılmak, alışveriş yapmak gibi…

  • Kadınlar nasıl itikâf yapabilir?

Kadınlar, itikâf ibadetlerini evlerinde namaz kılmak için ayırdıkları bir yerde yaparlar. Erkekler için mescidde geçerli olan bütün uygulama, kadınlar için de evlerinde geçerlidir.


Kaynakça;
1- Beyhaki, Şuabül iman
2- Buhari, Leyletül Kadr
3- El-Hakim, el-Müstedrek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: