İslam ahlakı-2

Ahlâkın Önemi ve Arındırmaya Elverişli Olması

3- İslam dini, ahlaka pek büyük bir kıymet ve önem vermiştir.
Aslında İslam, bir ahlak ve fazilet, bir hikmet dinidir. Öyle ki, Peygamber Efendimiz buyurmuştur: “Ben, ancak mekâkim-i ahlakı (ahlakın iyi ve güzel olanlarını) tamamlamak için gönderildim.”

İslamda, insanların manevî kıymetleri, sahib oldukları ahlaka göredir. Bir hadis-i şerifde buyurulmuştur: “Sizin imanca en güzeliniz, ahlakça en güzel olanınızdır.”

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) diğer bir hadis-i şerifde buyurmuştur: “Allahü Teala’ya kullarının en sevgilisi, ahlakça en güzel olanıdır.”

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle dua buyururdu: “Allah’ım! Ben, senden sağlık, afiyet ve güzel ahlak dilerim.”

4- İnsanların ahlakı değişebilir.
Çirkin huyları güzel huylara çevirmek işine “Tehzib-i ahlâk” denir. Bu değiştirme her halde mümkündür. Mümkün olmasaydı, Peygamber efendimiz: “Ahlakınızı güzelleştirin” diye emretmezdi.

Nefisleri ile mücadele eden çok kimselerin başarıya ulaşarak çok güzel huylar kazandıkları daima görülmektedir. Nefis terbiyesi (riyazet-alıştırma), hayvanlara, otlara, çiçekler ve hatta taşlara tesir edip dururken, insanlara tesir etmez mi?

“Huy canın altındadır. Can çıkmadıkça huy çıkmaz,” sözü, her yönü ile doğru değildir. Bazı huyları değiştirmek güçtür; fakat imkansız değildir. Tedavi sayesinde bazı hastalıklar tesirsiz hale geldiği gibi, terbiye ve mücahede sayesinde de bazı huylar, hiç olmazsa, tesirini gösteremez bir hale gelir, güzel huyların karşısında siner kalır. [1]

Kaynaklar;
1) Ö. N. BİLMEN – Büyük İslam İlmihali s. 476,477 – Merve yay. – İST.

Reklamlar

4 Yanıt

  1. The Risale-i Nur collection is a six-thousand-page commentary on the Quran written by Bediuzzaman Said Nursi in accordance with the mentality of the age.

    DOWNLOAD Risale-i Nur Pdf books
    Just click the links below
    http://www.risale-i-nur.org

  2. http://www.seslirisaleinur.com sesli risalei nur dinle

  3. Türkiye müslümanları İslam’ın neresindeler? Her daim övündüğümüz ”İslam’ı en güzel şekilde yaşayan ülke”nin insanları olan bizler acaba İslam’ı gerçekten anlıyor muyuz yoksa Batılaştıkça farkında olarak veya olmayarak İslam’dan uzaklaşıyor muyuz? Herkesin kendi kendine yapması gereken özeleştiriler var. İslam ahlakından uzaklaştıkça İslam’dan ve dolayısıyla Müslümanlıktan uzaklaşıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: