İhlas ve riya

İhlas; Cenabı Hakka karşı yapılan dua ve amellerde, sırf Allah”ın rızasını gözetmektir. İhlasın zıddı ise riya ve gösteriştir. Dinimiz, yapılan dua ve ibadetlerde ihlas ve samimiyete, inanç ve tevazuya büyük önem vermiş, riya ve gösterişten sakındırmıştır.

Peygamber Efendimiz (S.A.) bir Hadislerinde söyle buyurmuştur.

” Ey insanlar! Amellerinizi sırf Allah rızası için yapınız. Şüphesiz Allah (c.c) yapılan amellerden halis olmayanı ve kendi rızası için yapılmayanı kabul etmez”

Başka bir rivayette ise ; “Gerçekten Allah (c.c) amellerden sadece halis olanını ve yüce rızası istenerek yapılanını kabul eder” buyurmuştur. Öyle ise yapılan ibadetler birtakım dünyevi menfaatler veya boş heva ve hevesler için olmamalı, sadece Cenabı Mevla”nın kulluğunu ve rızasını kazanmak için olmalıdır.  Yüce Mevla Tövbe suresinin yetmiş ikinci Ayetinde şöyle buyurmaktadır:  “Allah, mü’min erkekler ile mü’min kadınlara ağaçları altından ırmakları akan mekanları, orada daim kalmak üzere  vaad etmiştir. Aden mekanlarını ve (daha birçok) temiz, pak mekanlarıda vaad etmiştir” derken! “Allah’ın rızasını (hoşnutluğunu ve sevgisini) kazanmak bunların hepsinden daha büyüktür, işte en büyük feyiz ve necatta budur. ”  buyurmaktadır. 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: